Svetska zdravstvena organizacija iznela je podatak da je prosečan životni vek 72 godine. Iako ovaj broj može delovati kao relativno mali, posebno u vremenu kada mnogi teže dužem životu, postoje načini da se poboljša kvalitet i dužina života. Razumevanje faktora koji utiču na zdravlje može značajno doprineti dugovečnosti.
Jedan od najzanimljivijih primera dugovečnosti je život Bernarda La Paloa, koji je rođen 1901. godine i preminuo 2015. godine u impresivnoj 114. godini. Prema njegovim rečima, ključ njegovog dugog života leži u zdravoj ishrani. „Ljudi me često pitaju šta radim da bih ostao mlad. Kažem im: Znate onu izreku – ono si što jedeš?“, rekao je Bernardo.
Njegova svakodnevna ishrana bila je bazirana na svežem, organski proizvedenom povrću i voću. Takođe je identifikovao pet vrsta hrane koje su, po njegovom mišljenju, ključne za dugovečnost.
CIMET
Prvo na njegovoj listi je cimet, začin poznat po svojim lekovitim svojstvima. Cimet može pomoći u borbi protiv raka, bolesti srca, kao i bakterijskih i gljivičnih infekcija. Zanimljivo je da se smatra da cimet može imati čak i uticaj na borbu protiv HIV virusa.
Drugi na listi je čokolada. Konzumiranje čokolade, prema Bernardu, može doprineti boljem zdravlju srca, smanjenju holesterola i oslobađanju od stresa. Ipak, on upozorava da je važno ne preterivati, jer čak i zdrava hrana može imati negativne posledice ako se konzumira u prekomernim količinama.
Treći ključan sastojak je beli luk, poznat po svojim moćnim antioksidativnim i antibakterijskim svojstvima. Beli luk se koristi u borbi protiv demencije, Alchajmerove bolesti, srčanih udara, i može pomoći u detoksikaciji tela, kao i sprečavanju različitih bolesti. Mnogi stručnjaci, uključujući svetski priznate lekare, smatraju beli luk prirodnim antibiotikom i preporučuju njegovu svakodnevnu upotrebu.
Četvrta namirnica koja se našla na Bernardovoj listi je med. Med je antiseptik i antioksidant poznat po svojoj dugotrajnoj upotrebi u medicinske svrhe. Takođe se koristi u kozmetici zbog svojih korisnih svojstava.
Poslednje na Bernardovoj listi je maslinovo ulje. Ekstra devičansko maslinovo ulje je bogato zdravim mastima koje podržavaju zdravlje mozga i srca. Ovo ulje može pomoći u prevenciji dijabetesa tipa 2 i nekih vrsta raka.
Osim ovih saveta o ishrani, Bernardo La Palo je podelio i druge korisne savete iz svog života. Nikada nije jeo crveno meso i izbegavao je brzu hranu i pomfrit. Svakodnevno je pešačio, igrao „dame“ i slagao puzzle, što mu je pomoglo da održi mentalnu kondiciju do poslednjeg dana. Takođe, pamćenje iz detinjstva i aktivan način života doprineli su njegovoj dugovečnosti.
Bernardo La Palo je svojim primerom pokazao da je dug život moguć kroz kombinaciju zdrave ishrane, fizičke aktivnosti i mentalne stimulacije. Korišćenje ovih saveta može vam pomoći da poboljšate kvalitet svog života i možda dostignete značajnu starost, baš kao što je to učinio on.