Nakon izjave šefa Naroda i Pravde (NIP) Elmedina Konakovića da su pronašli rješenje kako deblokirati rad dvije komisije Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine te da su podlegli pritisku “najdestruktivnije opozicije” koju je ikad vidio, uslijedio je odgovor Mahira Mešalića, šefa Kluba Demokratske fronte u tom domu.

“Čast mi je što sam dio ‘najdestruktivnije opozicije ikada’ i što Konaković po nalogu Čovića ne može plasirati Vukoju u Ustavni sud BiH. Nažalost, toliko je Dino van sebe, da je počeo kao vlast da prijeti opoziciji. Da se razumijemo, izdajnika se ne bojimo, uzalud su te prijetnje. Kažeš ‘biće nam žao’ kao zažaliti ćemo nešto. Ništa nama nije žao, naprotiv, nama je drago jer znamo zašto se borimo,” naveo je Mešalić u svojoj reakciji.

Mešalić je na jučerašnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH upozorio vladajuću koaliciju da povuku četiri tačke s dnevnog reda jer nije održana sjednica Zakonodavno-pravne komisije i bez tog mišljenja ne može se razmatrati materijal. Trojka i HDZ žele izmijeniti Poslovnik kako bi popunili komisije svojim članovima i tako obezbijedili većinu za donošenje odluka. Sada nemaju potrebne ruke ni za kvorum.

Konakovićeva izjava o pronalasku rješenja za deblokadu komisija dolazi nakon dugotrajnih političkih tenzija i zastoja u radu zakonodavnog tijela. Njegove optužbe protiv opozicije, koju naziva “najdestruktivnijom ikad”, dodatno su podigle tenzije, a Mešalićev odgovor naglašava duboku podijeljenost i nepovjerenje između vlasti i opozicije.

 

 

 

Mešalićevo upozorenje o proceduralnim nepravilnostima i zahtjev za povlačenje tačaka s dnevnog reda ukazuje na ozbiljne institucionalne probleme i pokušaje vladajuće koalicije da promijeni pravila igre kako bi osigurala svoje interese. U ovom slučaju, sukob između vlasti i opozicije nadilazi uobičajene političke nesuglasice i prelazi u sferu borbe za pravnu i proceduralnu ispravnost rada parlamenta.

Vladajuća koalicija, prema Mešaliću, pokušava izmijeniti Poslovnik kako bi osigurala većinu u komisijama, što bi im omogućilo donošenje odluka bez obzira na protivljenje opozicije. Ovaj pokušaj promjene pravila igre dodatno pogoršava političku situaciju i otežava rad parlamenta.

Ova situacija u Parlamentu Federacije BiH odražava širi politički kontekst u zemlji, gdje su sukobi između različitih političkih grupacija često obilježeni optužbama za izdaju, proceduralne nepravilnosti i pokušaje manipulacije sistemom. Politička scena u BiH ostaje duboko podijeljena, a institucionalni problemi dodatno otežavaju rješavanje ključnih pitanja i napredak zemlje.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here