U današnjem članku govorićemo o tome kako da na najjednostavniji i najsigurniji način izaberete lubenicu koja će biti slatka, sočna i ukusna.

- Često se dešava da, uprkos velikim očekivanjima, prilikom rezanja lubenice ostanemo razočarani jer plod nije dovoljno zreo ili je čak prezreo, pa nema željeni ukus. Međutim, kupovina lubenice ne mora biti igra na sreću; postoje određeni praktični trikovi koji će vam pomoći da odaberete najbolju moguću.
Prvi ključni znak na koji treba obratiti pažnju jeste stabljika lubenice. Boja i stanje oko stabljike govore mnogo o zrelosti ploda. Ukoliko je ta oblast zelena, to znači da je lubenica ubrana prerano i da neće imati bogat, pun ukus. Takav plod može podsećati više na krastavac nego na osvežavajući desert. Idealno je da lubenica na mestu gde je bila vezana za biljku ima nježno žutu ili puterastu boju, jer to pokazuje da je plod dovoljno dugo sazrevao na suncu i dostigao optimalnu zrelost. S druge strane, ako je ta mrlja previše tamno žuta ili narančasta, to je znak prezrelosti. Prezrele lubenice često imaju brašnastu strukturu i manjak sočnosti, pa ih treba izbegavati. Prava slatka lubenica ima blago žutu donju stranu, što je siguran znak da je ubrana u najboljem trenutku.
Drugi bitan faktor pri izboru lubenice je njen oblik i simetrija. Možda deluje da to nije presudno, ali oblik lubenice može mnogo reći o uslovima u kojima je rasla. Savršeno simetrična lubenica, bilo da je okrugla ili ovalna, obično znači da je biljka dobijala ravnomernu količinu vode i da nije bila pod stresom. Suprotno tome, lubenice sa neravninama, izbočinama ili udubljenjima verovatno su imale problema tokom rasta, poput nedostatka vode ili napada štetnika. Takve lubenice mogu imati neujednačen ukus i često su suvlje. Zato birajte one koje su čvrste, glatke i imaju ujednačenu boju bez mrlja.
- Težina lubenice je još jedan važan pokazatelj kvaliteta. Bez obzira na veličinu, zrela lubenica je teža nego što očekujete, jer sadrži mnogo vode koja joj daje sočnost. Kada birate između nekoliko lubenica iste veličine, podignite ih i uporedite – ona koja je najteža najverovatnije je i najsočnija. Ako je plod neuobičajeno lagan, to može značiti da nije zreo ili da je izgubio vlagu i nije svež.
Osim vida i dodira, i sluh igra ulogu u proceni lubenice. Postoji stara metoda tapkanja po kori koja pomaže da se proceni unutrašnja zrelost ploda. Kada lupnete po lubenici, slušajte zvuk koji se oglašava. Ako je zvuk dubok i šuplji, to je znak da je unutrašnjost puna soka i da je plod sazreo do savršenstva. Tupi ili prigušeni zvukovi ukazuju na to da je plod ili nezreo ili da je počeo da se kvari. Iako ova tehnika zahteva malo vežbe, vrlo je korisna za brzo prepoznavanje kvalitetne lubenice.
Prilikom izbora, nemojte zaboraviti da pregledate i površinu kore. Mora biti bez oštećenja – izbegavajte plodove sa mekim mestima, pukotinama, ogrebotinama ili tamnim mrljama, jer to može značiti da je lubenica oštećena ili da se kvarila. Kora treba da bude čvrsta i glatka. Takođe, obratite pažnju na prisustvo belih pruga ili mrlja, jer one često ukazuju na loše uslove uzgoja i slabiji kvalitet ploda.
Kombinacija svih ovih saveta će vam omogućiti da izbegnete razočarenje i da uživate u savršenoj lubenici. Birajte one sa nježno žutom donjom stranom, simetričnog oblika i ujednačene boje, sa čvrstom korom bez oštećenja. Obratite pažnju da plod bude teži nego što očekujete za svoju veličinu, i da pri tapkanju zvuči duboko i šuplje.
Ako se držite ovih pravila, imate mnogo veće šanse da kući donesete lubenicu koja će vas oduševiti svojim slatkim i osvježavajućim ukusom i hrskavom teksturom. Na taj način, svaki zalogaj postaće pravo osveženje, idealno za vruće letnje dane.
Nije teško prepoznati dobru lubenicu ako znate šta da tražite, a ove jednostavne smernice mogu vam pomoći da uvek izaberete plod vrhunskog kvaliteta. Sljedeći put kada budete birali lubenicu, setite se ovih trikova i prepustite se uživanju u najboljem što leto može da ponudi.