U današnjem članku predstaviću vam recept za zdrav hleb koji ne goji, pripremljen od integralnog brašna i bogat nutritivnim sastojcima poput lanenih, čia i susam semenki.

  • Ovaj hleb je odličan izbor za sve koji žele da uživaju u ukusnom i hranljivom obroku, a pritom paze na unos kalorija i balansiranu ishranu.Za početak, u veću posudu treba da stavite integralno brašno, koje je bogato vlaknima i pomaže u boljoj probavi, zatim suvi kvasac koji će omogućiti testo da naraste, malo smeđeg šećera kao prirodnog podsticaja za kvasac, so za izbalansiran ukus, i tri vrste semenki: mleveni lan, čija i susam.

Ove semenke su veoma značajne jer donose esencijalne masne kiseline, vitamine i minerale koji jačaju imuni sistem i podstiču dugotrajniji osećaj sitosti. Sve ove sastojke treba dobro sjediniti dok ne dobijete ujednačenu smesu.

Nakon što ste pripremili suve sastojke, postepeno dodajte toplu vodu. Važno je da voda bude baš topla, jer će to pomoći kvascu da aktivira svoj proces fermentacije. Mešajte smesu pažljivo dok ne dobijete glatko i elastično testo. Ova konzistencija je ključna jer ukazuje na to da su svi sastojci pravilno povezani i da će hleb imati dobru teksturu nakon pečenja.

Sledeći korak je da testo pokrijete čistom krpom i ostavite ga na toplom mestu da naraste. Idealno vreme za ovaj proces je između 30 i 40 minuta, ili dok se volumen testa ne udvostruči. Ovo je veoma bitno jer kvasac fermentira i proizvodi gasove koji testo čine vazdušastim i mekšim.

  • Kada je testo naraslo, pažljivo ga prebacite na radnu površinu koja je prethodno posuta integralnim brašnom kako se testo ne bi lepilo. Oblikujte hleb u željeni oblik – možete napraviti jednu veću veknu ili manje hlebove za porodični obrok. Stavite testo u pleh za pečenje koji ste prethodno nauljili ili obložili papirom za pečenje. Pre nego što hleb stavite u rernu, po njegovoj površini pospite dodatni susam, lan i čia semenke, što će dati dodatnu hrskavost i poboljšati nutritivnu vrednost.

Rernu zagrejte na 200°C i pecite hleb oko 30 do 35 minuta. Boja hleba treba da bude zlatno-smeđa, što je znak da je dobro pečen i da je spolja hrskav, a iznutra mekan. Naravno, svaka rerna može drugačije peći, pa je preporučljivo da pratite proces pečenja i prilagodite vreme i temperaturu prema svojoj opremi.Kada izvadite hleb iz rerne, važno je da ga ostavite da se potpuno ohladi pre sečenja. Ovo će omogućiti da se unutrašnjost hleba stabilizuje i da se lakše seče bez lomljenja. Hleb je tada spreman za uživanje.

  • Ovaj hleb je izuzetno prikladan za doručak ili kao zdravi međuobrok jer je bogat vlaknima i zdravim mastima iz semenki, što pomaže da se dugo osećate sito i da ne posećujete često frižider. Možete ga kombinovati sa namazima poput avokada, humusa ili drugih niskokaloričnih opcija, čime ćete dodatno obogatiti svoj obrok i napraviti savršen balans između ukusa i hranljivosti.

S obzirom na sve navedeno, ovaj hleb je odličan izbor za svakoga ko vodi računa o zdravlju, ali i uživa u pravljenju hrane kod kuće. Priprema je jednostavna i ne zahteva skupe ili retke sastojke, a rezultat je hranljiv i ukusan proizvod koji može postati deo vaše redovne ishrane.

Primenom ovog recepta ne samo da ćete imati kontrolu nad sastojcima i kvalitetom namirnica, već ćete i uživati u zadovoljstvu domaćeg hleba, koji je daleko zdraviji od industrijskih verzija prepuna belog brašna i dodataka. Kombinacija integralnog brašna i semenki pruža nutritivni miks koji podržava vaš metabolizam i doprinosi opštem zdravlju.

Ukoliko želite da dodatno eksperimentišete, možete u testo ubaciti i druge semenke ili začine po želji, kao što su susam u crnoj boji, bundeva ili čak malo suvog bilja poput ruzmarina, što će hlebu dati specifičan i bogat miris.Na kraju, ovaj recept nije samo koristan zbog nutritivnih vrednosti, već i zato što vas podseća da je prirodna i domaća hrana često najbolji izbor za održavanje vitalnosti i energije tokom dana. Uživajte u svakom zalogaju i delite ga sa porodicom i prijateljima!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here