Srbija se priprema za ambiciozan i značajan infrastrukturni projekat, koji uključuje izgradnju veštačkog jezera koje će biti veće od Đerdapskog jezera. Ovaj projekat, koji predviđa akumulaciju Bogovina, ima za cilj ne samo rešavanje problema sa snabdevanjem vodom, već i ekonomski razvoj i unapređenje turizma.

Detalji o akumulaciji Bogovina

Prema informacijama iz glavnog projekta iz 2006. godine, nova akumulacija će imati površinu od 360 kvadratnih kilometara, dok će zapremina akumulacije biti 44 miliona kubnih metara. To znači da će ovo jezero biti od strateškog značaja za celu regiju. Brana koja će se graditi biće betonska i visoka čak 269 metara, što će je učiniti jednim od najsnažnijih infrastrukturnih objekata u Srbiji.

Cilj ovog projekta je, kako kažu stručnjaci, stvaranje održivih uslova za razvoj u regionu i rešavanje problema sa nedostatkom vode, posebno u oblasti Bor, koja se suočava sa sve većim problemima sa snabdevanjem vodom. Takođe, planira se i izgradnja hidroelektrana u okviru ovog sistema, što bi trebalo da donese i energetsku efikasnost.

Uticaj na zajednicu i region

Ovaj projekat se planira u slivu akumulacije Bogovina, a obuhvata deo područja sa katastarskim gradom Boljevac, koji se prostire na oko 471 kvadratni kilometar. Ovaj region je uglavnom ruralan, sa nešto više od 3.200 stanovnika. Pored većih ekonomskih koristi, kao što je vodosnabdevanje za industriju i povećanje turističkog potencijala, izgradnja ovog objekta neće proći bez određenih društvenih izazova.

Naime, izgradnja akumulacije bi mogla dovesti do preseljenja stanovnika, pri čemu će selo Mali Izvor biti najviše pogođeno. Iako se mnogi verovatno neće složiti s ovim, projekat pruža i mnoge koristi, kao što su bolje upravljanje vodnim resursima i priliv novih investicija u regiju.

Razvoj turizma i ribarstva

Jedan od ključnih delova ovog projekta je razvoj turizma, a posebno ribarstva, jer su mnoge pritoke koje će biti povezane sa akumulacijom bogate pastrvom. Marjanović, predsednik opštine Boljevac, naglašava da će ove reke, koje su izrazito čiste, omogućiti razvoj ribarstva, a samim tim i privući turiste, naročito ljubitelje ribolova i prirode.

Planira se da akumulacija bude povezana sa Crnim Timokom, koji je vrlo važna strateška tačka, s promjerom izvora od 30 kilometara. Rijeke koje će biti povezane sa akumulacijom su Crna rijeka, Radovanova rijeka, Lozica, kao i Miroshtika, koje su sve veoma čiste i bez zagađivača. Korišćenje ovih rijeka za akumulaciju biće od izuzetnog značaja za ekološku ravnotežu, ali i za održivost lokalne zajednice.

Investicije u infrastrukturu

Iako je realizacija ovog projekta izazovna, izgradnja će doneti brojne prednosti, uključujući sisteme navodnjavanja za celo područje Negotina i okolnih naselja. Planira se i izgradnja novih hidroelektrana koje će doprineti energetskoj stabilnosti Srbije. Osim toga, kako bi se olakšao transport, biće izgrađena i nova infrastruktura za turizam i industriju.

Za realizaciju ovog velikog projekta, Institut za vodno gospodarstvo “Jaroslav Černi” zadužen je za koordinaciju svih aktivnosti. Takođe, Zavod za vodoprivredu i Geogis angažovani su na izradi potrebnih prostorni planova i tehničkih dokumenata, koji će osigurati da svi aspekti izgradnje budu u skladu s visokim standardima.

Zaključak: Potencijal i izazovi

Projekat izgradnje akumulacije Bogovina je zaista ambiciozan i ima potencijal da značajno unapredi ekonomski razvoj istočne Srbije. Uz stvaranje uslova za bolju opskrbu vodom, razvoj turizma i energije, kao i jačanje infrastrukture, ovaj projekat može postaviti temelje za budući prosperitet.

Ipak, izazovi poput preseljenja stanovništva i uticaja na lokalne zajednice neće biti zanemareni. Ipak, svi ti faktori, zajedno sa velikim investicijama i dugoročnim planovima održivosti, obećavaju da će akumulacija Bogovina postati simbol razvoja i modernizacije ovog dela Srbije u narednim decenijama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here