• Trenutno su mediji puni prenaglašenih izvješća o polarnom vrtlogu i njegovom utjecaju na europsko vrijeme. Dajmo sažeto i jasno objašnjenje kako bismo pokazali zašto nema potrebe za brigom.

Na početku svake jesenske sezone, otprilike 30 kilometara iznad Zemlje (10 hPa), formira se polarni vrtlog, karakteriziran polarnim ciklonom ispunjenim hladnim zrakom. Ovaj fenomen je rezultat smanjenja kuta Sunca, što dovodi do smanjenog zagrijavanja polarnih područja kratkovalnim sunčevim zračenjem; najočitiji je početkom godine kada na ovim prostorima zavlada potpuni mrak.

Značajan temperaturni kontrast između tropskih i izvantropskih područja dovodi do jačeg polarnog vrtloga, koji dodatno hladi stratosferu na visinama iznad 10 kilometara. Polarni vrtlog okružuje snažna mlazna struja koja djeluje poput barijere, sprječavajući ekstremno hladan zrak da se spusti u niže slojeve atmosfere, što je događaj koji bi imao ozbiljne posljedice za čovječanstvo. Tipično, vrtlog se smanjuje kako dolazi proljeće.

Robusni i kompaktni polarni vrtlog funkcionira slično hobotnici koja je uhvatila vlastite pipke, sprječavajući ih da se ispruže prema van. Posljedično, mlazna struja ostaje relativno ravna, pokazujući nekoliko značajnih zavoja. Ovaj efekt pipaka hobotnice omogućuje da veliki dio kontinenta bude zaštićen od velike hladnoće.

  • Ipak, pojačano kretanje toplijeg zraka iz troposfere može ometati polarni vrtlog, što dovodi do njegovog slabljenja; ovo je slično hobotnici koja ispružuje svoje pipke, što rezultira smanjenim ispuštanjem hladnijeg zraka. Ova pojava je uobičajena kako se približavamo ranom proljeću, potaknuta kutom izlaza Sunca, produljenjem dana i ukupnim smanjenjem temperaturnih razlika.
  • Kako biste pojednostavili koncept, zamislite staklenku napunjenu komprimiranim zrakom čvrsto zatvorenu poklopcem. U ovoj analogiji, poklopac funkcionira slično našem mlazu, zadržavajući komprimirani zrak. Međutim, možemo primijetiti da se ovaj poklopac ponekad može malo olabaviti zbog vanjskih utjecaja, dopuštajući hladnijem zraku da pobjegne u troposferu. Ipak, važno je napomenuti da raspad polarnog vrtloga ne jamči da će hladniji zrak krenuti u naše krajeve.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here