Analiza Politike i Medijskog Diskursa u Srbiji i BiH

Posljednjih sedmica, srbijanski mediji, uključujući i nekada ugledne novine kao što je Politika, sve više se fokusiraju na navodne prijetnje iz Bosne i Hercegovine i na prikazivanje Srbije kao žrtve regionalnih zavjera. Ova taktika očito ima za cilj preusmjeravanje pažnje i stvaranje dojmova o prijetnjama koje, prema njihovoj verziji narativa, dolaze iz Sarajeva.

Politika i Medijski Diskurs

Srbija se, čini se, koristi ovim medijskim narativom kako bi se distancirala od svojih unutarnjih problema i propusta. Od usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a, koja je proširila globalno razumijevanje zločina u Srebrenici, srbijanska vlast i mediji pokušavaju da skrenu pažnju na navodne prijetnje iz BiH, dok se istovremeno služe različitim strategijama da umanje ili skrenu fokus sa vlastitih problema.

Specijalne Veze između Srbije i RS-a

Organizacija tzv. svesrpskog sabora i drugih događaja koji povezuju Srbiju i entitet Republika Srpska (RS) postala je ključna u srbijanskoj strategiji. Sporazum o specijalnim vezama između Srbije i RS-a iz prošlosti sve je aktivnije korišten kako bi se ojačali politički i vojni odnosi. Primjeri uključuju:

  • Policijski helikopter u Trebinju: Helikopter je prvotno trebao ostati stacioniran, ali je povučen nakon međunarodnih reakcija.
  • Vojnici kadeti u Bratuncu i Prijedoru: Ova aktivnost je izazvala zabrinutost zbog povijesti zločina u tim područjima.
  • Plan za stacioniranje srbijanskih policajaca: Ova najava je povučena zbog reakcija opozicije iz Federacije BiH.

Politička Diskusija u BiH

U BiH, politička scena se intenzivno bavi pitanjima vezanim za srbijanske aktivnosti. Opozicija u Federaciji BiH kritizira vlast zbog navodnih propusta u vezi sa specijalnim vezama Srbije i RS-a. Dok se stranke u Sarajevu raspravljaju i optužuju jedna drugu, Srbija koristi situaciju da dodatno naglasi svoju narativnu priču o prijetnjama iz BiH, što može izazvati dodatne podjele unutar BiH.

Medijski Narativi i Politika

Srbija koristi medijske narative za jačanje unutarnje političke pozicije i za stvaranje slike o regionalnim prijetnjama. Mediji poput Politike objavljuju naslove koji sugeriraju da Sarajevo i Priština spremaju rat protiv Srbije, iako su takve tvrdnje često bez osnove i služe kao dio šire strategije za prikazivanje Srbije kao žrtve regionalnih zavjera.

 

 

 

Međunarodni Kontekst

Ove aktivnosti Srbije nisu samo lokalno relevantne, već imaju i međunarodne posljedice. Srbija se, očigledno, pokušava predstaviti kao meta regionalnih zavjera kako bi izbjegla odgovornost za vlastite kontroverze, uključujući neslaganje s presudama za ratne zločine i prikrivanje ratnih zločinaca. Ova strategija može imati utjecaj na međunarodne percepcije i odnose Srbije sa zapadnim zemljama.

Zaključak

Ukratko, srbijanska strategija koristi medijske narative i političke manevre kako bi preusmjerila pažnju s unutarnjih problema i prijetnji prema vanjskim neprijateljima. U BiH, ovaj narativ uzrokuje dodatne političke tenzije i razdvaja različite strane, dok Srbija koristi ovu situaciju za unutarnje političke ciljeve i za stvaranje slike o vlastitoj žrtvi.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here