Ukazi entitetskog predsjednika Milorada Dodika o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH i neobjavljivanju odluka visokog predstavnika u Službenom glasniku RS-a stupaju na snagu danas. Ovo znači da u Republici Srpskoj, entitetu unutar Bosne i Hercegovine, više ne vrijede odluke državnog ustavnog suda, niti odluke visokog predstavnika. Time su ozvaničeni Dodikovi otvoreni napadi na Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH.
Vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Miloš Lukić potvrdio je da su odluke o objavljivanju ukaza u vezi s ovim zakonima potvrđene, ističući da Službeni glasnik neće biti podložan nikakvim pritiscima i da će nastaviti raditi svoj posao u skladu sa zakonima koje im propisuje entitetska vlast. Ova odluka Dodika da ignoriše odluke državnih institucija predstavlja značajan udarac ustavnom okviru BiH i dodatno komplicira političku situaciju u zemlji.
Nakon toga, oglasilo se i Tužilaštvo BiH, i to nedjeljom, što je neuobičajeno. Tužitelji su objavili da je formiran predmet i da na njemu rade čak tri tužitelja. Međutim, kritičari su skeptični zbog brzine i efikasnosti Tužilaštva, s obzirom na to da su prethodni predmeti, kao što su slučajevi negiranja genocida, često sporni i spori. Na čelu Tužilaštva BiH je Milanko Kajganić, koji je poznat po sporom postupanju u osjetljivim predmetima.
Dodik, poznat po svojim provokativnim stavovima, javno negira genocid i otvoreno napada Ustavni sud BiH, Dejtonski mirovni sporazum i visokog predstavnika. Ipak, čini se da Tužilaštvo BiH ima kočnicu kada je riječ o Dodiku. S obzirom na prethodne poteze Dodika, koji uključuju prijetnje zabrane djelovanja Tužilaštva BiH i drugih državnih institucija u RS-u, može se očekivati da će se i dalje činiti koraci ka jačanju entitetskih autonomija na račun državnih institucija.
Visoki predstavnik Christian Schmidt, koji bi trebao biti zadužen za očuvanje političke stabilnosti i ustavnog poretka u BiH, čini se da ne reagira dovoljno odlučno. Dok Schmidt uživa u privatnim posjetama Hercegovini i slika se s političarima poput Dragana Čovića, Dodik nastavlja s provedbom svojih odluka bez obzira na međunarodne upozorenja i pritiske. Schmidtove odluke i Bonske ovlasti, koje bi trebale biti sredstvo za održavanje stabilnosti u BiH, čine se bez efekta jer Dodik otvoreno ignorira te odluke.
Gabriel Escobar, specijalni savjetnik američkog predsjednika za Zapadni Balkan, također je komentirao situaciju, naglasivši da bi američke sankcije mogle biti odgovor na eventualni referendum koji bi Dodik mogao raspisati. Escobar je izrazio nadu da Dodik neće otići tako daleko, ali je naglasio da bi SAD reagirale ako bi došlo do ozbiljnih prijetnji ustavnom poretku BiH.
Ipak, Escobarov i Schmidtov pristup mogu biti viđeni kao neadekvatni u trenutnoj situaciji. Dok se Dodik nastavlja kretati prema svom političkom cilju neovisnosti RS-a, međunarodni akteri poput Escobara i Schmidta čine se nedovoljno angažirani ili sposobni da zaustave njegove ambicije. Dodik je već ignorirao odluke visokog predstavnika i ne pokazuje znakove da će popustiti pod međunarodnim pritiscima. Dok međunarodni akteri ponavljaju mantra o suverenitetu i integritetu BiH, Dodik nastavlja rušiti ustavno-pravni poredak, a institucije koje bi trebale braniti taj poredak čine se nesposobnim ili nespremnim da mu se suprotstave.