Ramo Isak oštro napao Milorada Dodika: Optužbe za seosku varalicu i političku propast

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak iznio je žestoku kritiku prema predsjedniku bosanskohercegovačkog entiteta RS Miloradu Dodiku, nazivajući ga “seoskom varalicom” i “personom non grata” u komercijalnim bankama. Isak je također izjavio da se više ljudi dnevno slika s njim nego što prisustvuje Dodikovim skupovima u Banjoj Luci, naglašavajući da miting “Srpska te zove” nije uspio prikupiti podršku naroda.

Isak je posebno istaknuo da politički miting u Banjoj Luci nije samo pokazao nedostatak podrške naroda RS-a za Dodika i njegovu politiku, već i poslao jasnu poruku međunarodnoj zajednici o odnosu vlasti u RS-u prema pitanjima genocida i etničkog čišćenja. Ova izjava dolazi u vrijeme kada su odnosi između različitih političkih aktera u Bosni i Hercegovini, ali i između entiteta i susjednih zemalja, na visokom nivou tenzija.

U svojoj kritici, Isak je napao Dodika zbog, kako kaže, organiziranih pokušaja da se skupi podrška putem prijevoza i ucjena, naglašavajući da ni ti potezi nisu uspjeli pridobiti značajnu podršku. “Više se ljudi, Milorade, sa mnom dnevno slika nego što tebi dođe na skup,” rekao je Isak, implicirajući da Dodikova politička moć i popularnost nisu onakvi kakvima se predstavljaju. Dodikove tvrdnje da bi RS mogao postati dio Srbije, Isak je nazvao nerealnima i prijetio Dodiku pravnim posljedicama, rekavši da bi jedino mogao završiti u “državnom zatvoru u Vojkovićima”.

 

 

Isak je Dodiku poručio da ne poznaje niti odredbe Ustava Republike Srpske, upućujući ga da pročita član 9. Ustava koji propisuje Sarajevo kao glavni grad RS-a. Dodik je, prema Isaku, politički “mrtvac” koji ne može obavljati osnovne funkcije poput podizanja novca s bankomata, a istovremeno se predstavlja kao lider.

Ministar Isak je dodao da bi Dodik trebao povući svoju političku karijeru i ostaviti srpski narod od svog “degutantnog prisustva na javnoj sceni”. Ova oštra retorika pokazuje duboku političku polarizaciju u Bosni i Hercegovini i odražava duboke nesuglasice između različitih političkih entiteta i lidera.

Dok Dodikova administracija pokušava održati kontrolu i podršku u RS-u, Isakova kritika ukazuje na dublje političke napetosti i nesigurnosti u regiji. Isakova izjava također naglašava trenutne izazove u vođenju politike i upravljanju, što može imati dugoročne posljedice na političku dinamiku u Bosni i Hercegovini.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here