Aleksandra Pandurević, članica Predsjedništva Srpske demokratske stranke (SDS), nedavno je iznela oštre kritike na račun Milorada Dodika, lidera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Pandurević je raskrinkala Dodika, podsećajući javnost na Prudski sporazum koji je potpisao 26. januara 2009. godine u Banjaluci zajedno sa Sulejmanom Tihićem i Draganom Čovićem. Prema njenim rečima, Dodik je tada pristao da “imovina koja je predmet zakona o državnoj imovini BiH bude imovina BiH, koja će se, shodno sporazumu, podeliti između institucija BiH, entiteta, Brčko distrikta, gradova i opština.”
Pandurević je naglasila da Dodik sada govori potpuno drugačije, što oslikava njegovu nedoslednost i štetnu politiku za Republiku Srpsku (RS). Takođe, kritikovala je trenutnu vladajuću koaliciju, poznatu kao Trojka, za podršku Zakonu o sprečavanju sukoba interesa, tvrdeći da su time otvorili vrata ukidanju entitetskog glasanja. Optužila je članove Trojke da su postali portparoli Milorada Dodika i da brane njegove postupke, iako su evidentno štetni za RS.
U svom izlaganju, Pandurević se osvrnula na izjavu Nebojše Radmanovića, člana SNSD-a, koji je priznao da je podrškom novom zakonu napravljen presedan u načinu odlučivanja jedne komisije. Prema Radmanoviću, u staroj komisiji je bilo potrebno po dva glasa iz reda svakog naroda, dok je sada napravljena izmena koja može biti opasna po buduće odluke.
Pandurević je podsetila na vreme kada je SDS bio u Savetu ministara i kada su se suočavali sa suđenjima u Narodnoj skupštini RS (NSRS), naglašavajući da bi Dodik tada organizovao javno vešanje da su oni uradili nešto slično njemu. Ovakvu politiku Dodika nazvala je štetočinskom za RS, navodeći da on jedno priča u Banjaluci, a drugo radi u Sarajevu.
Posebno je kritikovala Dodikovu nedoslednost u vezi sa Prudskim sporazumom. Istakla je da je 2009. godine, bez ikakvog pritiska, pristao da imovina koja je predmet zakona o državnoj imovini bude podeljena između institucija BiH, entiteta, Brčko distrikta, gradova i opština. Ovaj politički dogovor je kasnije povučen, što je, prema njenim rečima, najviše naštetilo RS. Pandurević je takođe ukazala na trenutnu ekonomsku situaciju u RS, navodeći primere štrajkova u Šumama RS, TE Ugljevik i pravosuđu RS, i upozorila da će RS uskoro biti pred bankrotom ako se situacija ne promeni.
Pandurević je takođe govorila o Zakonu o sprečavanju sukoba interesa, navodeći da je najbolji bio onaj koji je važio do 2010. godine. Prema njenim rečima, novi zakon ne predviđa direktnu smenu ministra ili direktora u slučaju sukoba interesa, već samo pokretanje inicijative. Izrazila je sumnju da će aktuelni lideri, poput Čovića ili Dodika, smeniti svoje rođake ili stranačke kolege.
Povratak Igora Radojičića u politiku Pandurević je ocenila pozitivno, navodeći da je on kvalitetan političar bez afera. Izrazila je nadu da će njegov povratak doprineti zanimljivijoj političkoj sceni i da će mnogi članovi SNSD-a biti spremni da mu priđu i pređu s njim.
U zaključku, Pandurević je naglasila da je politika Milorada Dodika štetna za Republiku Srpsku, te da su njegove nedoslednosti i politički potezi doveli do trenutne ekonomske i političke krize u entitetu. Pozvala je na odgovornost i doslednost u političkom delovanju, kako bi se osigurala stabilnost i prosperitet za sve građane RS.