Na današnji dan u Jugoslaviji se slavio Dan Republike, ali iza tog formalnog obilježavanja skrivala se kompleksna društvena stvarnost. Kroz stihove grupe Zabranjeno pušenje osjeća se atmosfera tog vremena, gdje su riječi bile pažljivo vagane, čak i u vlastitim domovima. Priča o Ženi Lebl, novinarki židovskog podrijetla, simbolizira jedan od mnogih potisnutih glasova tog doba.
POZNAT VIC
Žena Lebl postala je poznata po vicu koji je ispričala o Josipu Brozu Titu, a koji ju je odveo na Golom otoku. Njeno iskustvo je rijetko dokumentirano u mainstream medijima, ali je 2013. godine list Politika objavio tekst koji je osvijetlio njenu sudbinu. Njena hrabrost da ispriča vic, koji se percipirao kao protivljenje Titu, dovela ju je u sukob s režimom, što je rezultiralo dugogodišnjom robijom na različitim mjestima, uključujući Goli otok.
ZATVOR
Dok je bila u zatvoru, Žena Lebl je suočila s teškim uvjetima i sistematskim pritiscima da promijeni mišljenje i prizna krivnju. Njeno svjedočanstvo u knjizi “Ljubičica bela”, koja je postala bestseler u Izraelu nakon raspada Jugoslavije, osvjetljava brutalnost režima prema disidentima i nekonformistima. Opisujući život na Golem otoku, Lebl ističe ne samo fizičke izazove već i emocionalnu i duhovnu borbu koju je vodila zajedno s drugim ženama.
“Kolega joj je jednom ispričao šalu kako je Jugoslavija pobijedila na međunarodnom natjecanju u cvijeću jer je uzgojila ljubičicu bijelu od 100 kila, aludirajući na pjesmu ‘druže Tito, ljubičice bijela, tebe voli omladina cijela’. Pošto je prepričala vic u redakciji, po Ženi Lebl dolaze dva udbaša jer je, rekoše, govorila protiv Tita i nije prijavila narodnog neprijatelja od kojeg je čula sporni fazon.
U njenim riječima odzvanja patnja žena koje su, zbog političkih uvjerenja ili neslaganja s vladajućim režimom, bile zatočene i dehumanizirane. Njihove priče o gubitku identiteta, zdravlja i obiteljskih veza svjedoče o cijeni koju su mnogi platili zbog svojih uvjerenja u Jugoslaviji. Leblina knjiga postala je svjedočanstvo o otporu i borbi za slobodu izražavanja, koje su mnogi u tom totalitarnom sustavu plaćali visokom osobnom cijenom.
KOMPLEKSNOST DRUŠTVA
Ovaj povijesni kontekst ne samo da osvjetljava kompleksnost Jugoslavije kao društva, već i podsjeća na važnost slobode mišljenja i izražavanja, bez obzira na politički režim. Život Žene Lebl, obilježen žrtvom i hrabrošću, ostaje trajni podsjetnik na vrijednosti koje su često zanemarene u potrazi za političkom stabilnošću i jedinstvom.