U današnjem članku istražujemo položaj žena u Saudijskoj Arabiji, zemlji koja je najveća na Bliskom istoku i smještena na prostranom Arapskom poluotoku. Njen glavni grad je Rijad, a osim njega posebno se ističu i značajni gradovi poput Džede i Meke, koja je središte islamskog svijeta.

  • Iako je ova država poznata po svojoj bogatoj povijesti i ekonomskom razvoju temeljenom na nafti, položaj žena unutar društva ostaje jedno od najkontroverznijih pitanja koje izaziva veliku pažnju širom svijeta.

Život žena u Saudijskoj Arabiji i dalje je obilježen izrazitim razlikama u odnosu na standarde koji vladaju u većem dijelu svijeta. U društvu gdje tradicionalne vrijednosti i religijska pravila imaju presudan utjecaj, žene se suočavaju s mnogim ograničenjima koja definiraju gotovo svaki segment njihovog svakodnevnog života.

Jedan od temeljnih elemenata koji oblikuju status žene u ovoj zemlji je koncept mahrama – muškog staratelja koji može biti otac, brat, muž ili čak sin. Bez njegovog dopuštenja žena ne može slobodno putovati, raditi, odlučivati o svom obrazovanju ili čak pristupati osnovnim zdravstvenim uslugama. Ovakav sustav daje muškarcu zakonsku i društvenu moć nad životnim izborima žene, ograničavajući njezinu autonomiju i slobodu.

Iako su u posljednjih nekoliko godina donesene određene reforme koje formalno ukidaju neka od ovih ograničenja, u praksi je situacija često drugačija. Žene koje se pokušavaju osloboditi okvira tradicionalnih očekivanja i dalje se suočavaju s pritiscima okoline i konzervativnim društvenim normama.

  • Posebno je značajno pitanje mobilnosti žena. Tek nedavno im je zakonom dozvoljeno da same upravljaju vozilima, no u stvarnosti nailaze na brojne prepreke poput neprijateljskog stava okoline, ograničenog pristupa autoškolama i stalne kontrole od strane članova obitelji. Kada koriste javni prijevoz, žene se često suočavaju s problemima poput nedostatka prostora rezerviranog za njih ili društvene stigme ako putuju same. Zbog toga mnoge od njih ovise o privatnim vozačima, taksijima ili muškim članovima obitelji, što dodatno smanjuje njihovu samostalnost.

  • Kada je riječ o odijevanju, tradicionalna pravila i dalje dominiraju. U mnogim dijelovima zemlje žene su obvezne nositi abayu – široku crnu haljinu koja prekriva cijelo tijelo. U konzervativnijim regijama obavezan je i nikab, veo koji skriva lice osim očiju. Iako postoje nagovještaji mogućih promjena, mnoge žene se i dalje boje odbaciti tradicionalnu odjeću zbog straha od osude, kritike ili čak društvene izolacije.

Pristup obrazovanju za žene je znatno napredovao, ali rodna segregacija i dalje je prisutna u školama i na fakultetima. Dok broj visokoobrazovanih žena raste, njihovo sudjelovanje na tržištu rada ostaje ograničeno. Najčešće su zaposlene u sektorima poput obrazovanja, zdravstva i administracije, dok su visoke pozicije gotovo u potpunosti rezervirane za muškarce. Mnoge žene i dalje ovise o odobrenju mahrama kako bi uopće mogle raditi.

Društvena očekivanja također snažno utječu na osobne izbore žena. Rani brakovi su i dalje prisutni, iako ih sve više ljudi kritizira. Mnoge djevojke gube priliku za obrazovanje i razvoj jer se udaju dok su još maloljetne. Za žene koje nisu u braku ili ne žive pod nadzorom muških članova obitelji, izlazak iz kuće bez pratnje smatra se društveno neprihvatljivim.

U javnim prostorima dominira odvojenost spolova. Čak i u restoranima, sveučilištima i trgovinama postoje posebni ulazi i prostorije za žene i muškarce, uz posebna pravila ponašanja. Ovakva praksa dodatno otežava svakodnevnu interakciju i učvršćuje podjele u društvu.

Na pravnom planu, žene su i dalje u neravnopravnom položaju. Njihovo svjedočenje na sudu vrijedi manje od muškog, a u pitanjima nasljedstva žene dobivaju polovinu onoga što pripada muškarcima istog nasljednog reda. Pravni sustav temeljen na šerijatskom pravu otežava ženama da samostalno traže pravnu zaštitu, osobito u slučajevima obiteljskog nasilja ili prisilnih brakova.

Unatoč svemu, mnoge žene u Saudijskoj Arabiji pokazuju izuzetnu hrabrost i odlučnost. Obrazovane su, svjesne svojih prava i bore se za njih unutar strogo definiranih granica. Promjene su spore, ali nezaustavljivo napreduju, a ženska snaga često pronađe način da se izrazi – čak i u najstrožim društvenim uvjetima.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here