U današnjem članku govorićemo o suptilnim, ali duboko značajnim aspektima svakodnevnog života koji su povezani s energetskim tokovima i predmetima koje koristimo.

- Od ranog detinjstva nas uče da je deljenje vrlina – da treba podeliti igračku, parče hleba, komad odeće. U društvima gde je zajedništvo vrednost, ova praksa se podrazumeva. Ipak, drevna učenja, poput onih iz feng šui tradicije, upozoravaju da nije sve za deljenje. Predmeti koje svakodnevno koristimo nisu samo materijalni – oni sadrže i energetsku komponentu, a njihovo pozajmljivanje može imati posledice po naše blagostanje.
Prema učenju feng šuija, tradicionalne kineske veštine usklađivanja životnog prostora i energije, sve stvari koje nas okružuju utiču na naš život – bilo da se radi o emocijama, zdravlju, poslu ili finansijama. Određeni predmeti, veruje se, nose deo naše unutrašnje vibracije i upravo zato bi trebalo da ostanu isključivo naši. Kada ih delimo, prenosimo i deo sopstvene energije, ponekad i one koju bismo radije zadržali za sebe – ili se oslobodili.
Jedan od ključnih predmeta koje ne bismo trebalo pozajmljivati jeste novčanik. U feng šuiju on nije samo mesto gde držimo novac, već simbol lične finansijske energije. Pozajmljivanje novčanika, čak i na kratko, smatra se otvaranjem kanala kroz koji vaša materijalna stabilnost može oslabiti. To se može odraziti kroz neočekivane troškove, zastoje u karijeri, pa čak i finansijske gubitke. Isto važi i za luksuzne tašne i modne dodatke koji nose poruke uspeha i društvenog statusa – njihovim deljenjem, u duhovnom smislu, potkopavate sopstvenu simboliku uspeha.
- Drugi važan predmet koji nosi lični energetski pečat jeste odeća. U kineskoj tradiciji se veruje da tkanina upija emocije i stanje duha osobe koja je nosi. Dajući drugome svoju odeću, ne prenosimo samo materijalni predmet – već i deo sebe. Isto tako, preuzimanjem tuđe odeće možemo nehotice uneti u svoj život tuđu energiju, bilo pozitivnu ili negativnu. Ako ipak odlučite da nekome poklonite komad garderobe, feng šui savetuje da to uradite iskreno i sa čistom namerom, prethodno obavezno očistivši odeću – ne samo pranjem, već i energetskim ritualom. U lavor hladne vode dodaje se šaka morske ili himalajske soli, a odeća se potapa na pola sata, zatim ispere i suši na otvorenom, kako bi se neutralisale stare vibracije.
Još jedan predmet koji se često olako deli, a ne bi trebalo, jesu papuče. Kod nas je običaj da gostima ponudimo papuče, ali feng šui tu praksu vidi kao proboj lične intime i stabilnosti. Naime, obuća – a posebno papuče – simbolizuju naš oslonac, našu putanju i stabilnost. Njihovim deljenjem, iako dobronamernim, otvaramo mogućnost za poremećaje u profesionalnom životu, probleme u komunikaciji i zastoj u ličnom napretku. Preporuka je da se za goste kupe posebne, neutralne papuče, koje nemaju energetsku povezanost s domaćinom.
Zanimljiv primer je i sat – predmet koji ne meri samo vreme, već predstavlja naš lični ritam i pravac sudbine. Kada pozajmimo svoj sat drugome, nesvesno dopuštamo toj osobi da utiče na naš životni tok. Posebno se to može manifestovati ako osoba kojoj ste dali sat prolazi kroz težak period – povratkom sata, moguće je da sa sobom donese i deo svoje emotivne i duhovne težine. U tom slučaju, čak i simbolično nošenje nečijeg “vremena” može uneti neusklađenosti i haos.
Važno je razumeti da feng šui nije protiv deljenja, već nas uči da budemo svesni posledica. Davanje bi trebalo da dolazi iz čiste, iskrene namere, a ne iz osećaja obaveze ili želje da udovoljimo. Svaki predmet koji poklanjamo ili primamo nosi sa sobom određenu poruku, i ako nismo pažljivi, ta poruka može uneti neravnotežu u naš životni prostor.
Zato se preporučuje da se svi poklonjeni ili pozajmljeni predmeti prethodno energetski očiste, bilo putem rituala sa solju, mirisima, ili dimljenjem kaduljom. Osim toga, redovno čišćenje doma – ne samo fizičko, već i duhovno – pomaže u održavanju harmonične atmosfere. Na kraju, kada odlučujemo šta ćemo dati, a šta zadržati, važno je da se zapitamo: da li je to predmet sa ličnom vrednošću, da li ga dajemo iz pravog razloga i da li osoba kojoj ga dajemo poštuje našu granicu?Mudrost nije u tome da nikada ne delimo, već da naučimo šta, kako i s kim delimo. Time čuvamo ne samo svoje stvari, već i mir, snagu i životnu usklađenost